ContentImages_1375


مرگ ناگهانی و بی خبر سراغ انسان ها می آید و ما که در این دنیای پوچ در زرق و برق آن فرو رفته این با خبر مرگ عزیزی شوکه می شویم
از خبر ارتحال حجت الاسلام و المسلمین شیخ محمد حسین عبداللهی سخت متاثر شدم ایشان فردی مردمدار و مردمی بود که نزدیک به 30 سال رئیس اداره تبلیغات اسلامی سیرجان بود، روحانی انقلابی و ایمانی که عمر خود را در راه تربیت طلاب علوم دینیه و احیاء فرهنگ دینی در سیرجان صرف نمود و یادگارهای خوبی از خود به جا گذاشت که اینک باقیات صالحات این روحانی سیرجانی است.
آشنایی ام با ایشان بر می گردد به سالهای دهه 1360 شمسی و آن هم ارتباط خانوادگی پدر مرحومم حاج جلال سلطان احمدی با مرحوم پدر ایشان مرحوم حاج اکبر عبداللهی که با هم ارتباط داشتند و در این ارتباط پدرم با ایشان و دیگر اخوان شان نیز ارتباط داشت.
هنوز خاطرات آن سالها خصوصا محبت های پدر ایشان را به خوبی به یاد دارم پدرشان نیز فردی مومن و با تقوا بود که ثمره آن چنین فرزند روحانی بود یاد دارم که هر وقت به اتفاق پدرم به مغازه پدر ایشان می رفتم برایم یک لیوان شیر تازه می ریخت و من میخوردم ، شیر گاو آن زمان که واقعا پر انرژی و مقوی بود و چیزی به آن مخلوط نشده بود.

مرحوم حجت الاسلام عبداللهی اولین مشوقم جهت ورود به کلاس های قرآن

http://www.lenzor.com/public/public/user_data/photo/6590/6589656-9d24fec64239f3b75e7d512818b2b7ed-l.jpg
اداره تبلیغات اسلامی نیز آن زمان در کنار مسجد صاحب الزمان عج  و نزدیکی مغازه پدر مرحوم ایشان قرار داشت که یک روز تابستانی در سال 1367  مرحوم حجت الاسلام عبداللهی مرا دید و به پدرم گفت : حاج جلال برای بچه ها کلاس های قرآنی گذاشته ایم که بهتر است محسن را به این کلاس ها بفرستی تا با قرآن بیشتر آشنا شود و وقتش را در کوچه و خیابان به بازی نگذراند.
بعد هم پدرم شرایط کلاس را پرسید و فردای آن روز مرا به اداره تبلیغات اسلامی آورد و مدارکم را داد و برای اولین بار جهت یادگیری قرآن در این کلاس ها ثبت نامم نمود و تابستان آن سال برای اولین بار من با قرآن و تلفظ عربی آن آشنا شدم.
مهمترین چیزی که از مرحوم حجت الاسلام عبداللهی نصیبم شد همین قرآن بود که ایشان اولین کسی بود که مرا به کلاس قرآن تشویق و آشنا نمود و پدرم نیز سریع از این پیشنهاد ایشان خوشحال و مرا ثبت نام نمود و این کارت شناسایی هم مربوط به همین کلاس بود، و این چنین استارت آشنایی ام با قرآن توسط ایشان و با همراهی پدرم زده شد.

دعای ندبه مسجد صاحب الزمان(عج) و زیارت اهل قبور صبح های جمعه
دیگر اینکه صبح ها جمعه همان دهه 1360 شمسی دعای ندبه در مسجد صاحب الزمان عج با همکاری اداره تبلیغات اسلامی و حضور ایشان و پدرم برگزار می شد که بعد از دعا و صبحانه همگی جهت زیارت اهل قبور به بهشت زهرا سیرجان می رفتید و همیشه مرحوم حاج اکبر آقا پدر ایشان سوار مایشین پدرم می شد و به اتفاق همدیگر می رفتند و یک صفا و معنویت خاصی داشت که یادم هست از اداره تبلیغات آقای نصیری نامی حضور فعالی در سفره صبحانه جمعه ها داشت.

اولین دیدار خبریم با حجت الاسلام عبداللهی سال1385
سالها گذشت تا اینکه در آذرماه 1385 شمسی مرحوم حجت الاسلام عبداللهی را در محل اداره تبلیغات اسلامی سیرجان که این بار خیابان تختی نبش کوچه کلانتری بود ملاقات کردم ، اما این ملاقاتم جنبه خبری داشت که جهت همايش سراسری پوشش و حجاب از منظر قرآن كريم و سيره نبوی از خبرگزاری ایکنا با ایشان مصاحبه خبری داشتم که این همایش در روز چهارشنبه 6 دی ماه 1385 با حضور محققان و پژوهشگران، دانشجويان و اساتيد استان كرمان و شهرستان در سالن اجتماعات هلال احمر سيرجان از سوی اداره تبلیغات اسلامی سیرجان برگزار شد که ایشان نیز جهت پوشش خبری این همایش با سفارش به روابط عمومی در این زمینه همکاری نمودند و آن سال مصاحبه های ایشان را در این زمینه تهیه و در ایکنا منتشر نمودم.

انتصاب حجت الاسلام عبداللهی با حکم آیت الله جنتی رئیس سازمان تبلیغات کشور در سال 1363
نکته جالب اینکه در آن دیدار متوجه شدم ایشان از سال 1363 با حکم آیت الله جنتی که آن زمان رئیس سازمان تبلیغات کشور بودند به ریاست اداره تبلیغات اسلامی سیرجان منصوب شدند و یکی از قدیمی ترین مدیران تبلیغات اسلامی هستند.

خرداد 1393 آخرین دیدارم با حجت الاسلام عبداللهی
با توجه به اینکه مقیم و ساکن تهران بودم از سال 1385 دیگر ایشان را زیارت ننمودم تا اینکه در خرداد ماه امسال 1393 شمسی جهت کار یکی از هیات مذهبی خدمتشان رسیدم و وقتی هم به ایشان دست دادم یک التهاب و گرمی دستشان داشت که حس کردم کسالت شدیدی دارند که ایشان گفت اگر کاری دارید من چند ماهی بیش اینجا مهمان نیستم بیایید و بازنشسته می شوم بیاورید تا هستم انجام بدهم که دیدم با این حالشان که مساعد نبود چگونه به فکر حل کار مردم است و دلسوزانه می خواهد کار خیری انجام دهد و هرگز نمی دانستم که این آخرین دیدارم با ایشان است.

عدم اطلاع از جانبازی و شیمیایی بودن حجت الاسلام عبداللهی
تا اینکه این هفته خبر ارتحالشان را شنیدم و سخت متاثر شدم و یاد نحوه برخورد خوب و مردم دارشان افتاد که چگونه با مردم مهربانانه و دلسوز بودند و در این سالها هرگز نمی دانستم که ایشان از جانبازان شیمیایی جنگ هستند که با توجه به اینکه عوارض ناشی از شیمیایی آزارشان می داد تا آخرین لحظه خدمت نمودند و می توان گفت که به حق ایشان یکی از پایه گذاران موفق اداره تبلیغات اسلامی سیرجان و حتی حوزه فرهنگی و دینی سیرجان است .

خدمات حجت الاسلام عبداللهی در دوران حیاتشان
مرحوم حجت الاسلام محمد حسین عبداللهی خدمات و باقیات صالحات زیادی از خود باقی گذشت که می توان به احیاء و راه اندازی مدارس علمیه مفیدیه ونرجسیه، احیاء و راه اندازی مساجد وهیئتهای مذهبی شهروروستا، احیاء مسجد قدیمی شهر(مسجد اعظم)حاج غلامحسینخان، اعزام مبلغ وائمه جماعت به مساجد شهر وروستا واحیا خانه عالم در تعدادی روستا، راه اندازی موسسه دارالایتام با همکاری چند نفر از مومنین بمنظور رفع حاجات ومعاش ایتام وغیره اشاره نمود.

مسئولیت های حجت الاسلام عبداللهی
علاوه بر اینکه مرحوم حجت الاسلام عبداللهی از سال 1363 رئیس اداره تبلیغات اسلامی سیرجان بودند دیگر مسولیت های چون: در بدو ورود امام خمينی (ره) به خاك ميهنمان عضو كميته تشريفات و استقبال امام در تهران بود سپس در دفتر تبليغات حضرت امام (ره) در واحد اعزام مبلغ به خارج و داخل كشور فعاليت خود را ادامه داد و همچنین  مسئول مدارس علمیه مفیدیه  و نرجسیه ، دبیر ستاداقامه نماز، مسئول شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی، رئیس هیئات نظارت وانتخابات شورای نگهبان، معاون تشکلهای مردمی ستاداحیاء امربه معروف ونهی ازمنکر، امامت جماعت مهدیه ومسجد اعظم ، صاحب امتيازي نشريه بهارستان وغیره را برعهده داشتند.

پیام های تسلیت در پی ارتحال حجت الاسلام عبداللهی

در پی ارتحال حجت الاسلام عبداللهی مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران، دکتر خاموشی رئیس سازمان تبلیغات کشور ،حجت الاسلام عرب پور مدیر کل مدیر کل تبلیغات اسلامی کرمان پیام های جداگانه تسلیتی صادر نمودند.

نگاهی کوتاه بر زندگینامه مرحوم حجت الاسلام عبداللهی


در زندگینامه مرحوم حجت الاسلام عبداللهی چنین آمده است که :
 عالم مبارزوپرهیزکارحجت‌الاسلام حاج شیخ محمدحسین عبدالهی (رحمة الله علیه) درسال۱۳۳۵ شمسی درسیرجان درخانواده ای مذهبی به دنیا آمد،پدرش مرحوم حاج اکبرعبدالهی (رحمة الله علیه) ازمومنین ومبارزین انقلابی وخادم اهل بیت (ع) بود، وی در دامن والدینی تربیت یافت  که همواره علاقه وافری به اهل بیت (ع) داشتند.  
مرحوم عبدالهی بلحاظ علاقه ای که درتحصیلات داشتند به تشویق مرحوم پدرش با اتمام دروس ابتدایی جهت ادامه تحصیل درحوزه علمیه عازم قم شد وتحصیلات حوزوی خود را در حجره های محقروبا مشقت های سخت وزیاد تحت اساتید بزرگ حوزه وآیات عظام(آیة الله شبیری زنجانی، میرزاجوادآقا تبریزی، فاضل لنکرانی، احمدی میانجی) ادامه داد و سرانجام موفق به اتمام دروس حوزه ای فقه واصول گشت  .
وی قبل ازانقلاب نیز به لحاظ مبارزات سیاسی بارها تحت تعقیب ساواک قرار گرفت، تا اینکه با شروع جنگ تحمیلی داوطلبانه ماهها درجبهه های جنگ حضور مستمر داشت وحتی چندین بارتا مرز شهادت رسید و در یکی از عملیاتهای جنگ حق علیه باطل  دچارعارضه جسمی ناشی از شیمیایی گشته و به افتخار جانبازی نایل میگردد و تا اواخرعمرش این عارضه وی را رنج میداد.
وی به پیشنهاد علما و روحانیت سیرجان و بمنظورخدمت به مردم شریف ونجیب به شهرخودمراجعت نمود وعلیرغم پیشنهادهای فراوان جهت قبول مسئولیت های مختلف درنهایت مسئولیت سازمان تبلیغات اسلامی که مرتبط با تحصیلات وی وبا روحیه اش سازگاربوده را عهده دارشد.
مرحوم حجت‌الاسلام عبداللهی متاسفانه به لحاظ بیماری ناشی از عوارض شیمیایی  درسحرگاه چهارشنبه  17 دی ماه 1393 روح بلندش در شب میلاد با سعادت پیامبر گرامی اسلام(ص) و امام صادق (ع)  به دیار باقی شتافت ودر جوار همرزمان شهیدش  در قطعه جانبازان سیرجان به خاک سپرده شد.شادی روحش صلوات و فاتحه.

تسلیتم به بیت معظم ایشان

در پایان ارتحال این روحانی مخلص و فداکاری سیرجانی را به امام جمعه محترم سیرجان،اخوان و خانواده محترم آن مرحوم تسلیت عرض می نمایم.

به قلم: امیرمحسن سلطان احمدی

خبرنگار و بلاگر قرآن و معارف اسلامی

گزارش تصویری از مراسم تشیع مرحوم حجت الاسلام محمد حسین عبداللهی

عکس از: سید جلال موسوی

 

پی دی افپرینت