خانه / * یاداشت ها / فطر،ایستگاه پایانی مسافران رمضان+ صوت
عید فطر/دست نوشته سلطان احمدی

فطر،ایستگاه پایانی مسافران رمضان+ صوت


عید فطر/دست نوشته سلطان احمدی

عید رمضان آمد و ماه رمضان رفت

صد شکر که این آمد و صد حیف که آن رفت!

مسافران رمضان، به مقصد و بارهایشان نیز به منزل رسید. و اینک مسافران رمضانی بعد از یک ماه در ایستگاه فطر، توقف کرده اند و خداوند سفره ی مهمانی یکماهه اش را جمع می کنند  تا ثمرات و پاداش یک ماه مسافران خود را بدهد.اینک سایبان مهربانی خداوند؛ گسترده ‏تر خواهد شد و روشنای ازلی هدایتش، تداوم خواهد داشت و این، همان بشارتی است که پیامبر فطر، به ابلاغش مبعوث شده است.

اکنون با تابیدن خورشید عید فطر منتظریم تا  از جود و جبرت الهی خود را میان اهل رحمت و مغفرت بیابیم و یک بار دیگر متولد بشیم به راستی، عید روزی‏ست که در آن معصیت نباشد.پس خدایا دستمان را بگیر تا از همین نقطه، تولدی دیگری را در خود شروع کنیم.  تولدی پاک و ناب که در آن هیچ سیاهی و ظلمتی حک نشدهباشد تا با پاکی راهی جدید و سیری معنوی به سوی فردوس برین را با منهاجیان آغاز نماییم و قصدکنیم، چشم‏هایی را که در نهر رمضان  شست‏شو کرده ‏ایم را هرگز به غبار گناه آلوده نکنیم.

اینک در صبحگاه فطر همگام با مسافران رمضان به نماز می ‏ایستیم و پنج تکبیر می گوییم بر دنیا و هر آنچه ما را از نوازش نسیم رحمت الهی دور می‏سازد،می‏خواهیم حسن‏ ختام این مهمانی، ابتدای آشنایی تازه‏ با خدا باشد.

حال در این آغازین لحظات صبحگاهان فطر در نمازی چنین باشکوه، آن لحظه که دست‏هایمان به دستگیره شفاف قنوت آویخته شده و گویا بهشتی‏ترین دقایق عمرمان بر گستره زمینِ خاکی می‏ گذرد همه با هم با نوای جنتیان چنین می‏ خوانیم: اللّهُمَّ اَهْلَ الکِبْریاءِ وَالعَظَمَةِ ، وَاَهْلَ الْجُودِ وَالْجَبَرُوتِ ، وَاَهْلَ العَفْوِ وَالرَّحْمَةِ ، وَاَهْلَ التَّقْوَى وَالمَغْفِرَةِ ، اَسْأَلُکَ بِحَقِّ هذَا الیَوْمِ ، الَّذِى جَعَلْتَهُ لِلْمُسْلِمِین عِیداً ، وَلِمُحَمَّدٍ صلى‏الله‏علیه‏و‏آله‏وسلم ذُخْراً وَشَرَفاً وَکَرامَةً وَمَزِیداً ، اَنْ تُصلِّیَ عَلى مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ ، وَاَنْ تُدْخِلَنِی فِی کُلِّ خَیْرٍ اَدْخَلْتَ فِیهِ مُحَمَّداً وَآلَ مُحَمَّدٍ ، وَاَنْ تُخْرِجَنِى مِنْ کُلِّ سُوءٍ اَخْرَجْتَ مِنْهُ مُحَمَّداً وَآلَ مُحَمَّدٍ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلیْهِمْ ، اللّهُمَّ اِنِّی اَسْأَلُکَ خَیْرَ ما سَأَلَکَ بِهِ عِبادُکَ الصّالِحُونَ ، وَاَعُوذُ بِکَ مِمَّا اسْتَعَاذَ مِنْهُ عِبَادُکَ المُخْلَصُونَ. خدایا اى اهل بزرگى و عظمت و اى شایسته بخشش و قدرت و سلطنت و اى شایسته عفو و رحمت و اى شایسته تقوى و آمرزش از تو خواهم به حق این روزى که قرارش دادى براى مسلمانان عید و براى محمد صلى الله علیه و آله ذخیره و شرف و فزونى مقام که درود فرستى بر محمد و آل محمد و درآورى مرا در هر خیرى که درآوردى در آن خیر محمد و آل محمد را و برونم آرى از هر بدى و شرى که برون آوردى از آن محمد و آل محمد را – که درودهاى تو بر او و بر ایشان باد – خدایا از تو خواهم بهترین چیزى را که درخواست کردند از تو بندگان شایسته ات و پناه برم به تو از آنچه پناه بردند از آن بندگان شایسته ات.

 فطر قیامتی ثانی است همان گونه که امیرالمومنین امام علی (علیه السلام) در یکی از خطبه های عید فطر مومنان را بشارت و مبطلان را بیم دادند و فرمودند:

خطب امير المؤمنين على بن ابى طالب(ع) يوم الفطر فقال: «ايها الناس! ان يومكم هذا يوم يثاب فيه المحسنون و يخسر فيه المبطلون و هو يوم اشبه بيوم قيامكم، فاذكروا بخروجكم من منازلكم الى مصلاكم خروجكم من الاجداث الى ربكم و اذكروا بوقوفكم في مصلاكم وقوفكم بين يدى ربكم، و اذكروا برجوعكم الى منازلكم رجوعكم الى منازلكم في الجنة.عباد الله! ان ادنى ما للصائمين و الصائمات ان يناديهم ملك في آخر يوم من شهر رمضان ابشروا عباد الله فقد غفر لكم ما سلف من ذنوبكم فانظروا كيف تكونون فيما تستانفون.» (1)

اى مردم! اين روز شما روزى است كه نيكوكاران در آن پاداش مى‏گيرند و زيانكاران و تبهكاران در آن مايوس و نااميد مى‏گردند و اين شباهتى زياد به روز قيامت دارد. پس با خروج از منازل و رهسپارى به سوى جايگاه نماز عيد، خروجتان را از قبر و رفتنتان را به سوى پروردگار به ياد آوريد، و با ايستادن در جايگاه نماز، ايستادن در برابر پروردگارتان را ياد كنيد، و با بازگشت‏ به سوى منازل خود، بازگشتتان به سوى منازلتان در بهشت‏ برين را متذكر شويد. اى بندگان خدا. كمترين چيزى كه به زنان و مردان روزه ‏دار داده مى‏شود، اين است كه فرشته ‏اى در آخرين روز ماه رمضان به آنان ندا مى‏دهد و مى‏گويد: هان! بشارتتان باد، اى بندگان خدا كه گناهان گذشته‏ تان آمرزيده شد! پس به فكر آينده خويش باشيد كه چگونه بقيه ايام را بگذرانيد؟

آری چه زیبا روزی است روز عیدفطر، چه محشری برپا شده و مسافران رمضانی هر کدام در حال گرفتن مزد و پاداش خود از میزبان این ماه هستند،ضروری است در این روز عظیم عمر و وقت را به دعا و نیایش سپری نموده و آن را به بطالت نگذرانیم و در آن فرج مولا امام زمان عج ،خیر دنیا و آخرت و همچنین عاقبت بخیریمان را از صاحب ماه طلب کنیم که دیگر سفره برچیده می شود.

و در پایان چند سطری هم کلام با سید الساجدین امام زین العابدین(علیه السلام) می شویم که در دعایی در صحیفه  ی نورانی سجادیه به مناسبت وداع ماه مبارک رمضان و استقبال از عید فطر چنین فرمودند:

 اللهم صل على محمد و آله و اجبر مصيبتنا بشهرنا و بارك لنا في يوم عيدنا و فطرنا و اجعله من خير يوم مر علينا، اجلبه لعفو و امحاه لذنب و اغفر لنا ما خفى من ذنوبنا و ما علن…

پروردگارا! بر محمد و آل محمد درود فرست و مصيبت ما را در اين ماه جبران كن و روز فطر را بر ما عيدى مبارك و خجسته بگردان و آن را از بهترين روزهايى قرار ده كه بر ما گذشته است: كه در اين روز بيشتر ما را مورد عفو قرار دهى و گناهانمان را بشويى و بر ما ببخشايى گناهانى را كه در پنهان و آشكارا انجام داديم…

اللهم انا نتوب اليك في يوم فطرنا الذي جعلته للمؤمنين عيدا و سرورا و لاهل ملتك مجمعا و محتشدا، من كل ذنب اذنبناه او سوء اسلفناه او خاطر شر اضمرناه توبة من لا ينطوى على رجوع الى ذنب و لا يعود بعدها في خطيئة.

خداوندا! در اين روز عيد فطر، كه براى مؤمنان روز عيد و خوشحالى و براى مسلمانان روز اجتماع و گردهمايى است، از هر گناهى كه مرتكب شده‏ايم و هر كار بدى كه كرده‏ايم و هر نيت ناشايسته‏اى كه در ضميرمان نقش بسته است‏به سوى تو باز مى‏گرديم و توبه مى‏كنيم، توبه‏اى كه در آن بازگشت‏به گناه هرگز نباشد و بازگشتى كه در آن هرگز روى آوردن به معصيت نباشد.

بارالها!اين عيد را بر تمام مؤمنان مبارك گردان و در اين روز، ما را توفيق بازگشت‏به سوى خود و توبه از گناهان عطا فرما.(2)

 به قلم: امیرمحسن سلطان احمدی

پی نوشت:

1-ميزان الحكمه، محمدى رى شهرى، ج 7، ص 131-132.

2-بخشی از دعای 45 صحیفه ی سجادیه.

انعکاس این یاداشتم در سایتهای:

خبرگزاری بین المللی قرآن(ایکنا)

خبرگزاری اهل بیت (ع) – ابنا

پایگاه خبری تحلیلی فردو نیوز استان قم

عمارنامه

پایگاه وبلاگ نویسان ایرانی / حرف تو

قطره

تی نیوز

باشگاه وبلاگ نویسان استان البرز / روایت نو

در ادامه این یاداشتم توجه شما کاربران عزیز را به سخنان مرحوم آیت الله احمد مجتهدی تهرانی (ره) و آیت الله آقا مجتبی تهرانی (ره) در خصوص فطریه ماه مبارک رمضان که باید در روز عید فطر پرداخت شود جلب می نمایم.

ردیف توضیحات حجم (KB) زمان موضوع سخنران
1 دانلود جلسه اول 959 0:03:14

احکام فطریه

آیت الله مجتهدی تهرانی

2 دانلود جلسه دوم 1,875 0:06:22
3 دانلود جلسه سوم 1,653 0:22:36
 
1 دانلود جلسه اول 1,134 0:09:09 احکام فطریه آیت الله مجتبی آقا تهرانی
2 دانلود جلسه دوم 1,342

0:10:51

چه کسانی باید فطریه بدهند
چه کسانی باید فطریه بدهند
چه کسانی باید فطریه بدهند
چه کسانی باید فطریه بدهند

۳ دیدگاه

 1. مهدی عج الله: اِنُّ اللهَ مَعَنا فلافاقَةَ بِنا الی غَیرِهِ، والحَقُّ معنا فَلَن یوحِشنامَن 
  قَغَدَعَنّا ..

  ((خدا باماست ونیازمنددیگری نیستیم، وحق باماست وباکی نداریم که کسی از ماروی بگرداند.))

   

  [̲̅س̲̅][̲̅ل̲̅][̲̅ا̲̅][̲̅م̲̅]
  ظهرتون بخیر
  خسته نباشید
  با روایتی جالب بنام" ✿پیامبرصلی الله علیه وآله وامامزمان عج الله✿" درصحاح ششگانه اهلسنت ، منتظر هستم تا حضور ارزنده ی تان را در وبلاگ حقیر به تماشا بنشینم.

 2.   سلام . خوبی . موفق باشید

 3. با سلام جهت تعامل بیشتر لطفا شماره تماس خود را برایمان ارسال بفرمایید . ودر کدام استان فعالیت می کنید ؟

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

bigtheme
error: Content is protected !!