خانه / * یاداشت ها / 20 آذرماه؛ سالروز شهادت سومین شهید محراب آیت‌‌الله دستغیب

20 آذرماه؛ سالروز شهادت سومین شهید محراب آیت‌‌الله دستغیب

نزدیک به سه دهه از رحلت یا شهادت بسیاری از کاروان‌سالاران انقلاب اسلامی می‌گذرد و اینک در دومین سال از ماه آذر دهه نود به ایستگاه بیستم آذرماه سال 1392 شمسی رسیدیم که سرخی تقویم ما را به دهه شصت می‌برد که دست‌های پلید منافقین در جمعه، بیستم آذرماه 1360 شمسی سیدی جلیل‌القدر از تبار حسینی و همراه نهضت خمینی را در هنگام عزیمت به نماز جمعه به شهادت رساند و تقویم خون چکان نام شهید آیت‌الله سیدعبدالحسین دستغیب را به عنوان سومین شهید محراب در این روز ثبت کرد تا به عنوان سندی از جنایات منافقین و دشمن نسبت به انقلاب اسلامی در تاریخ ثبت شود.

شهید آیت‌الله دستغیب اولین امام‌جمعه شیراز و سومین شهید محراب بود که با شروع مبارزات امام خمینـی(ره) در سال 1341، رهبری مردم شیراز را بر عهده گرفت و همراه و همگام با امام(ره) به مبارزه با رژیم پهلوی پرداخت و چندین بار به خاطر سخنرانی‌های تند علیه رژیم تبعید و زندانی شد.

شهید آیت‌الله عبدالحسین دستغیب در روز عاشورای سال 1293 شمسی، در شیراز متولد شد. وی تحصیلات خود را ابتدا در مکتب‌خانه آغاز کرد و سپس به فراگیری علوم اسلامی پرداخت. در سال 1314 شمسی به نجف اشرف هجرت کرد و پس از کسب درجه اجتهاد، به ایران بازگشت و در شیراز به فعالیت‌های دینی و تبلیغی پرداخت.

در سال 1341 که مبارزات امام خمینـی(ره) شـروع شـد، همراه و همگام با امام(ره) به مبارزه با رژیم پهلوی پرداخت و چندین بار به خاطر سخنرانی‌های تند علیه رژیم تبعید و زندانی شد.

 پس از پیروزی انقلاب به امامت جمعه شیراز رسید و سرانجام در 20 آذرماه سال 1360 هنگامی که عازم نماز جمعه بود به دست یکی از عوامل گروه تروریستی منافقین به شهادت رسید.

به قلم:امیرمحسن سلطان احمدی

این یاداشتم در خبرگزاری بین المللی قرآن(ایکنا)منتشر شد:

لینک یاداشتم درایکنا

پی دی افپرینت

۱ دیدگاه

  1. خدایا یه بلیط برای کربـــــــلا می خـــــــــــــــوام ….
    ترجیحـــا ؛ بــــدون بازگـــشت…

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

bigtheme