یکی از دوستان بزرگوارم سرکار خانم صبور جلسات ترم جدید استاد دکتر محمد جعفر غفرانی استاد دانشگاه و پژوهشگر قرآنی را معرفی نمود و برای اولین بار با ایشان آشنا شدم و توفیق حضور در جلسه دعا با محوریت در محضر صحیفه سجادیه نصیبم شد.

ترم جدید این مبحث از مهرماه امسال شروع شد و جلسات هر دوشنبه در مدرسه دانشجویی قرآن و عترت دانشگاه تهران برگزار می شود، طبق روال همیشه از این به بعد مباحث این استاد بزرگوار را تقدیمتان می نمایم که شما معارف جویان عزیز هم استفاده نمایید.

در ادامه یاداشت هایم از اولین جلسه دعا که مورخه ۱۲ مهرماه ۱۳۹۵ با موضوع دعا چیست و چه نقشی و تاثیر آن برگزار شد می آید.

دعا از نظر لغت
دعا از نظر لغت به معنی ندا دادن است، کسی را مخاطب قرار دادن، صدا کردن و مد خواستن می باشد. بنا براین به هر ندا و صوتی که از انسان صادر می شود و در آن درخواست مدد و کمک دارد دعا می گویند.درخواست دعا فقط باید از خدا باشد

ما باید در دعا کردن فقط از خدا در خواست کنیم،اما کانال های واسطه ای وجود دارد و خدا بزرگان و امامان مقرب را واسطه این امر قرار داده است و اجابت دعا و قبولی مقام وساطت این واسطه ها خداوند می باشد نه اینکه این واسطه ها خودشان مستقل هستند.

تعریف دعا از نظر اصطلاحی
دعا از نظر اصطلاح توجه به هر منجی است که سرچشمه قدرت و حلال مشکلات که طلب رحمت از او می باشد و همراه با احساس فقر و خضوع بندگی است را دعا می گویند.در دعا هیچ تکبری نیست که طلبکارانه و با ادعا گفته شود بلکه از روی فقر و خضوع است.

نقش و نشانه دعا
دعا نشانه موحد بودن انسان و مشرک نبودن اوست و باید در دعا کردن تمام خواسته و تقاضای شما فقط از یک منبع باشد و آن هم الله است.دعا نشانه متوجه بودن انسان و شرط هلاک نشدن اوست، باید در دعا توجه ما به خدا باشد نه اینکه یک چیزی بگوییم و برویم.

عبدالرحمن چه کسانی هستند؟

قرآن در آیه ۶۸ می فرماید عباد الرحمن کسانی هستند که «وَالَّذِینَ لَا یَدْعُونَ مَعَ اللَّهِ إِلَهًا آخَرَ» تمام خواسته ها و درخواست هایشان را فقط از یک نفر و آن هم خدا می خواهند.

در دعاکردن مردم سه دسته اند

مردم سه دسته هستند، برخی تقاضاهایشان را فقط از خدا می کنند، دسته دوم فقط از غیر خدا درخواستهایشان را می کنند و دسته سوم هم از خدا و هم از خلق درخواست می کند.

فقط درخواستتان از مسیر خدا باشد

قرآن در آیه ۸۸ سوره قصص می فرماید: « وَ لا تَدْعُ مَعَ اللَّهِ إِلهاً آخَرَ لا إِلهَ إِلاَّ هُوَ کُلُّ شَیْ‏ءٍ هالِکٌ إِلاَّ وَجْهَهُ لَهُ الْحُکْمُ وَ إِلَیْهِ تُرْجَعُونَ» هر چیز از مسیر غیر خدا دریافت شود نابود شده و جاودانه نیست.

باید  تمام دعوت ها و تقاضاهای ما از یک مرجع و آن هم الله باشد اما اگر از غیر خدا چیزی بخواهیم آن چیز برای ما فانی خواهد بود.

دعا تبلور ایمان و امید به آینده ای روشن
دعا تبلور ایمان و امید ما به یک آینده روشن است که به آن ایمان دارید که می شود آینده بهتری داشته باشید. اما انسان های افسرده دعا نمی کنند و دعاکنندگان کسانی هستند که انسان های شاد و امیدواری هستند.

عنایت خاص خدا به اهل دعا

اهل دعا مورد عنایت خاص خداوند هستند که خداوند در قرآن آیه ۵۲ سوره انعام خطاب به پیامبرش (ص) می فرماید:« وَ لا تَطْرُدِ الَّذینَ یَدْعُونَ رَبَّهُمْ بِالْغَداهِ وَ الْعَشِیِّ یُریدُونَ وَجْهَهُ ما عَلَیْکَ مِنْ حِسابِهِمْ مِنْ شَیْ‏ءٍ وَ ما مِنْ حِسابِکَ عَلَیْهِمْ مِنْ شَیْ‏ءٍ فَتَطْرُدَهُمْ فَتَکُونَ مِنَ الظَّالِمینَ »،اهل دعا را ترد نکن اینان با دعا وجه خدا را می خواهند پس دعا توجه ما را موحد می کند.

چرا باید دائما خدا را بخوانیم؟

چون ما إنّا لله وإنّا إلیهِ رَاجعُون هستیم باید دائما خدا را بخواهیم و توجه به خدا را اراده خود کنیم.

دعا عامل موحد شدن انسان
دعا عامل آسمانی و موحد شدن نگاه انسان و دل کندن از وضع موجود و فرار از عادات و ظلمات به سوی امید، رشد ، تحول و رسیدن به وضع مطلوب وثوق به زندگی و تکامل، تعالی و زیبایی است.

دعا می کنید تا رشد کنید، متحول شوید، یا مقلب القلوب می خوانیم تا به حیات طیبه و زندگی مطلوب برسیم.

زندگی یعنی چه؟

 زندگی یعنی اینکه دو روز زندگی ما با هم برابر نباشد و هر روزمان بهتر از دیروز باشد و درجا نزنیم و پس رفت نداشته باشیم، همچنین کسل ، افسرده و تنبل نباشیم.

در دعا موصوع مهم چیست؟
الان حاجات ما مطرح نیست بلکه خود دعا موضوع است، آن احساس نیاز و توجه به خدا مهم است. می خواهیم جلب توجه کنیم این که خواسته ما اجابت بشود یا نشود الان مهم نیست؛ مهم کسب این توجه است این توجه را با دعا می خواهیم کسب کنیم.

تمام ابعاد زندگی را فقط از خدا درخواست کنید
دعا شامل تمام ابعاد زندگی و حوادث آن از جمله تقاضای جسمی، روحی، عاطفی، معنوی، اقتصادی و … را در بر می گیرد نه اینکه ما مسئله اقتصادیمان را با کسی دیگر حل کنیم ولی مسئله دیگری که نمی شود را به خدا بسپاریم این درست نیست بلکه باید تمام ابعاد زندگی را از خدا خواست.

صداقت در دعا این است که دعای شما همه ابعاد زندگی شما را در بر بگیرد.

هیچ کس جلوی خیر یا ضرر خدا را نمی تواند بگیرد

اگر خدا یک ضرر یا یک خیر را برای کسی بخواهد چه کسی می تواند جلوی آن را بگیرد هیچ کس نمی تواند پس باید در تمام حوادث و ابعاد زندگی از خدا درخواست نمود و شکایت خود را به خدا  گفت.

در  آیه آخر سوره فرقان خدا می فرماید اگر انسان دعا نداشت هیچ توجهی به او در آفرینش نمی شد، بنابراین دعا تنها ملک قابل تصرف انسان است.

دعا دستگیره بالا رفتن
از جایی مثل نردبان که بالا می خواهید بروید این دست شما باید جایی را بگیرد تا بالا بروید و دعا دستگیره ای است که با آن بالا می رود و کسی که دستگیره ندارد یعنی نمی خواهد بالا برود.

به قلم:امیرمحسن سلطان احمدی

پی دی افپرینت