با تسلیت سالروز شهادت حضرت امام رضا(علیه السلام)، در مطالعه کتاب « حرم رضوی به روایات تاریخ » در صفحه ۵۹ توضیحی درباره سرداب و محل قبر مقدس امام رضا(ع) آمده بود که مناسب دیدم در این ایام شهادت امام هشتم این بخش را در منتشر نمایم.

http://valfajr-arak.persiangig.com/image/simAcDl_535.jpg

در کتاب حرم رضوی به روایات تاریخ پیرامون سرداب و محل قبر مقدس امام رضا(ع) چنین نگارش شده است: قبر مقدس امام(ع) در سردابی به عمق حدود سه متر در زیر ضریح نگین نشان جای دارد.

سقف سرداب همان کف حرم مطهر است،زمان به وجود آمدن سرداب به طور قطع معلوم نیست.آنچه مسلم است و از قراین برمی آید سرداب پس از محو شدن صورت گور هارون الرشید یعنی از قرن هشتم به بعد به وجود آمد.

مدارک موجود نشان می دهد تا اوایل قرن هشتم صورت قبر هاراون در زیر گنبد و پایین پای مبارک حضرت بوده، بر روی قبر هارون نیز صندوقی چوبی بوده است،چنان که ابن بطوطه جهانگرد و جغرافی دان نامی، که در اوایل قرن هشتم به مشهد آمده قبر هارون را مشاهده نموده و در کتابش از آن نام برده است.(سفرنامه ابن بطوطه ۴۴۱/۱)

تاریخچه حرم امام رضا,حرم امام رضا,عکسهای قدیمی حرم امام رضا

صاحب «روضات الجنات» نوشته است:صورت قبر تا اوایل سده هشتم هنوز برقرار بوده و ظاهرا پس از آن که شهر طوس و سناباد در حوزه تسخیر سربداران قرار گرفت،صورت قبر هارون به کلی محو گردید.(روضات الجنات ۱۸۶/۱)و قطعا تا آن زمان سردابی وجود نداشته است.

در گذشته کف حرم مطهر نسبت به سطح زمین های خارج از روضه منوره گودتر و نزدیک به دو متر اختلاف سطح داشته است.با توجه به بالا آمدن کف حرم در قرن ها و اعصار گذشته هنوز هم این اختلاف مشهود است.پس از اینکه در سنوات گذشته کف حرم را بتدریج بالا آوردند،سردابی ایجاد شد.

صاحب « بدر فروزان » نیز درباره سرداب می نویسد:اصل مرقد شریف در سرداب قرار گرفته است که سقف آن سطح زمین حرم یعنی زیر ضریح را تشکیل می دهد و تردیدی نیست که سرداب مزبور در قرون پنجم و ششم نبوده است.(بدر فروزان ص۳۰۰)

گفتنی است ، در گذشته داخل ضریح دریچه ای در سمت پایین پای مبارک وجود داشت که درون سرداب نمایان می شد ، بعد از انقلاب اسلامی که رواق زیرین دارالاجابه ساخته شد، ورودی سرداب از طریق هشتی واقع در ضلع شرقی این رواق ایجاد گردید.کف رواق یاد شده نسبت به مرقد مبارک امام در سرداب حدود ۱/۶۰ متر پایین تر است.

در سال ۱۳۷۹ ش هنگام نصب ضریح پنجم در حرم مطهر، ضریح فولادی مرصع معروف به نگین نشان که درون ضریح چهارم در حرم جای داشت به داخل سرداب انتقال یافت و اکنون در سرداب روی مرقد امام جای گرفت به گونه ای که اتصالش با ضریح درون حرم برقرار شد.(حرم رضوی به روایت تاریخص۵۹بزرگ عالم زاده،نشر به نشرچاپ اول ۱۳۸۷)

به کوشش:امیرمحسن سلطان احمدی

پی دی افپرینت