خانه / * یاداشت ها / ثواب خواندن دعای مجیر در ایام البیض ماه رمضان

ثواب خواندن دعای مجیر در ایام البیض ماه رمضان

هر که این دعا را در «ایام البیض» [روزهاى سیزدهم و چهارهم و پانزدهم] ماه رمضان بخواند گناهش آمرزیده مى‏شود، هرچند به عدد دانه‏هاى باران و برگ‌هاى درختان و ریگ‌هاى بیابان باشد.

از فردا وارد ایام البیض ماه مبارک رمضان می شویم یعنی روزهای ۱۳ و ۱۴ و ۱۵ ماه مبارک رمضان که خواندن دعای مجیر در این سه روز تاکید شده است.

با مطالعه مضامین دعای مجیر می توان به این نکته مهم دست یافت که چنین مطالبی تراوش کرده از ذهن یک انسان عادی نیست بلکه محصول اندیشه و تفکر معصوم است. کسانی که نوع و روش نیایش با پروردگار و معبود را می دانسته و به ما نیز آموخته اند.

دعای مجیر در بین دعاها از جایگاه بلندى برخوردار است این دعا زمانی که پیامبر خدا در مقام حضرت ابراهیم (علیه السلام) مشغول نماز بودند یعنی در مسجدالحرام، روبه روی کعبه و در حال نماز از طریق جبرئیل بر وجود مقدس نبی اعظم (صلی الله علیه و آله) نازل می شود که جبرئیل به خدمت حضرت رسیده و این دعا را برای مناجات و گفتگو با خدا به رسول خدا می آموزد بنابراین این دعا یک دعای آسمانی، رحمانی و از عالم ملکوت است. و علامه شیخ تقی الدین ابراهیم کفعمی در «بلد الامین» و «مصباح» این دعا را ذکر نموده و در حاشیه آن به فضیلت آن اشاره کرده است.

از جمله اینکه هر که این دعا را در «ایام البیض» [روزهاى سیزدهم و چهارهم و پانزدهم] ماه رمضان بخواند گناهش آمرزیده مى‏شود، هرچند به عدد دانه‏هاى باران و برگ‌هاى درختان و ریگ‌هاى بیابان باشد!

و خواندن آن براى شفاى‏ بیمار و اداى دین و بى‏نیازى و توانگرى و رفع غم و اندوه سودمند است.

متن روایت از کتاب مصباح کفعمی بدین شرح است:

مرحوم شیخ ابراهیم کفعمی در مورد دعای مجیر می نویسد:
هذَاالدُّعا، یُسَمَّی دُعاءُ المُجیرِ، رَفیعُ الشَّأنِ، عَظیمُ المَنزِلَهِ، وَ لَهُ نُسَخٌ کَثیرَهٌ، اَکمَلُها ما رَقَمناهُ، وَ هُوَ مَروِیٌّ عَنِ النَّبِیِّ صَلَّی الله علیه وآلِهِ نَزَلَ جَبرَئیلُ علیه السَّلامُ وَ هُوَ صَلَّی فی مَقامِ إبراهیمَ علیهِ السَّلام، وَ مُلَخَّصُ فَضلِهِ اَنَّهُ مَن قَرَئَهُِ فِی الایّامِ البِیضِ مِن شَهرِ رَمَضان اُغفِرَت ذُنُوبُهُ، وَلَو کانَ عَدَدَ قَطرِ المَطَرِ وَ وَرَقِ الشَّجَرِ وَ رَملِ البَرِّ.
دعای مجیر، دعایی است که شأن رفیع و جایگاه بزرگی دارد. برای این دعا نسخه های متعددی است که من کامل ترین آنها را نقل می کنم.
این دعا از رسول خدا صلّی الله علیه وآله نقل شده است، بدینگونه که وقتی ایشان در مقام ابراهیم مشغول خواندن نماز بودند، جبرئیل بر ایشان نازل می شود و این دعا را می آورد. هرکس این دعا در ایام البیض ماه رمضان بخواند، گناهانش آمرزیده می شود، هرچند به تعداد قطرات باران، به تعداد برگ درختان و به تعداد ریگ بیابان باشد.

به کوشش: امیرمحسن سلطان احمدی

دعای مجیر با صدای حاج رضا بکایی  دانلود ۴,۶۱۲ ۰:۱۹:۳۹

دعای مجیر با صدای حاج مهدی سماواتی

پی دی افپرینت

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

bigtheme