خانه / *درس اخلاق / خستگی روح و درمان آن در بیان حجت الاسلام رفیعی

خستگی روح و درمان آن در بیان حجت الاسلام رفیعی

از سال گذشته 1393 شمسی جلسات درس اخلاق در نهج البلاغه هر جمعه توسط حجت الاسلام و المسلمین دکتر رفیعی در مسجد چهار مردان قم آغاز شد و خیلی تمایل داشتم تا در این جلسات نیز شرکت نموده و از آن بهره مند شوم،همچنین از آنجایی که شبکه استانی قم(نور) جمعه ها بعد از اذان ظهر این جلسات را پخش نمود تا حدی با نحوه بیان و موضع جلسه آشنا شدم و بالاخره  موفق شدم برای اولین بار روز جمعه 22 اسفند 1393 در این جلسه شرکت کنم.

با توجه به اطلاع رسانی و نصب بنرهای مختلف در سطح شهر قم مردم از این جلسه مطلع شده بودند و از طرفی هم چون روز جمعه بود انتظار نداشتم چنین جمعیتی حضور داشته باشد،بعد از اقامه نماز مغرب و عشاء و تلاوت آیاتی از کلام الله مجید جلسه شروع شد.

حجت الاسلام دکتر رفیعی در این جلسه به شرح حکمت هشتاد هفتم نهج البلاغه و خستگی روح پرداخت که در ادامه گزیده هایی از این جلسه را که یاداشت برداری نمودم تقدیمتان می نمایم:

درمان خستگی روح

همانطور جسم انسان خسته و کسل می شود روح نیز خسته می شود،حال برای اینکه روح از خستگی خارج شود باید دنبال حکمت های نو و تازه بروید تا کسلی روح را از بین ببرید.

 انسان سه کانال شناخت دارد

در انسان ها جهت شناخت ،ادراک و فهم سه کانال وجود دارد که حس،عقل و قلب می باشد که این سه ، سه نعمت الهی هستند که در هر انسانی وجود دارد که با آنها بشر پیرامون خود را می شناسد.

حس اولین کانال شناخت

اولین کانال شناخت حس است که شامل بینایی یا شنوایی می باشد،که قرآن در سوره نحل می فرماید وقتی ما از شکم مادر بیرون می آییم هیچ حسی کار نمی کند و اولین حسی که به کار می افتد گوش و شنوایی است و بعد دیگر حس ها نیز به کار می افتد.بنابراین هر کس هر حسی را از دست بدهد یک علم را از دست داده است،کسی که نمی بیند عدم بینایی او باعث از دست دادن دیدنی ها می شود.

عقل دومین کانال شناخت

 عقل مقدمه فکر می باشد که زیر مجموعه آن حافظه و وجدان است که به انسان قدرت درک خوبی و بدی یا زشتی و زیبایی را می دهد،که 49 بار در قرآن واژه عقل آمده است.

ده چیز برای نشاط جسم

روایتی در کتاب خصال مرحوم شیخ صدوق در خصوص نشاط جسم بیان شده است که در آن روایت ده چیز برای نشاط و شادی جسم بیان گردیده که فرو رفتن در آب،پیاده روی،اسب سواری،مسواک زدن،دور هم نشستن برخی از این ده مورد می باشد که باعث نشاط جسم می شود.

روح نیز مانند جسم نیاز به نشاط دارد

ببشر دو بعد دارد که یک بعد او جسم و دیگری روح است،همانطور جسم ما نشاط می خواهد روح نیز به این نشاط نیاز دارد و همینطور جسم سلامت می خواهد روح نیز سلامت می خواهد.اما گاهی این روح انسان نیز مانند جسم مریض می شود در قرآن حدود ده بیماری برای روح بیان شده است.

زنگار روح

زنگار یا همان به اصطلاح زنگ زدن یکی از بیماری های روح است،دیدید که آهن گاهی زنگ می زند روح هم گاهی اینچنین زنگ می زند برای اینکه روح را از زنگ زدن پاک کنید باید قرآن بخوانید،موعظه گوش کنید و به ایتام محبت نمایید تا زنگار روح پاک شود.چرا شیخ انصاری پای درس اخلاق شاگردش حاضر می شود چون می گفت می خواهم این زنگار قلبم از بین برود.

قساوت دومین و خطرناکترین بیماری روح

کسی که قساوت دارد دیگر انعطاف پذیر نیست،حق پذیر نیست دل او سنگ شده است که بعضی از روح ها از سنگ هم بدتر هستند و منفجر و بیدار نمی شوند.

شهید دستغیب در کتاب قلب سلیم در بحث قساوت روایتی از امام باقر(ع) را نقل کرده است که امام می فرماید خداوند گاهی برای انسان بیماریهایی قرار می دهد که گاهی برای روح است و گاهی برای جسم که قساوت یکی از بدترین بیماریهای روح می باشد که با عبادت و نماز خواندن این بیماری از بین می رود .

 عوامل قساوت

آمال و آرزوهای طولانی،دنیا پرستی،موسیقی،حرف لهو و لعب از عواملی هستند که باعث قساوت می شوند.

چرا به ما گفته اند عبادت و بندگی کنید؟

مهمترین دلیل بندگی کردن برای این است که روحمان زنده بشود،اصلا چرا حمام می روید؟غیر از این است که می خواهید تعفن نگیرید روح هم باید تمیز شود که پیامبر اکرم(ص) فرمودند روزی پنج بار با نماز روح شما شستشو داده می شود.

حال اگر کم کم از عبادت غافل شوید بدتر می شود و باعث انحرافتان خواهد شد،همانطور که اول در حال رانندگی در جاده ابتدا چشمتان گرم می شود سپس خواب می روید و آخر هم به دره سقوط می کنید.بنابراین درجه درجه و پله پله افراد سقوط می کنند و از معنویت خارج می شوند.

به قلم: امیرمحسن سلطان احمدی

http://soltanahmadi.ir

انعکاس این مطلب در:

خبرگزاری بین المللی قرآن/ابکنا

پی دی افپرینت

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme
error: Content is protected !!