جلسات اخلاق آیت الله جوادی آملی روزهای پنجشنبه در محل موسسه بین المللی علوم وحیانی اسراء برگزار می شد که در ادامه گزیده ای از جلسه مورخه ۱۱ مهرماه ۱۳۹۲ را تقدیم شما همراهان وبلاگم می نماید به امید آنکه این مطالب مورد بهره و استفاده شما عزیزان مشتاق معارف اسلامی قرار بگیرد.

از جمله نکات مورد توجه در این جلسه حضور آقای توفیقی سرپرست وقت وزارت علوم بود که بعد از دیدار با آیت الله جوادی آملی به جلسه درس اخلاق ایشان نیز حضور یافتند،یادم است در آن مقطع حضور ایشان به عنوان سرپرست این وزارتخانه با انتقاداتی همراه بود.

و اما یاداشت هایم از این جلسه بصورت گزیده وار بدین شرح می باشد:

همه از خدا هستند

آیت‌الله‌ا جوادی آملی در این جلسه اظهار کرد: در جریان آفرینش «همه از خدا هستند» یک بیان جامع و اختصاصی در این خصوص در قرآن آمده است، اما تعبیر قرآن از آنچه مربوط به مبدأ هستی است، این است که هرچه مصداق شیء دارد مخلوق خداوند است و چیزی در عالم نیست که به غیر خدا استرداد داشته باشد.

خدا مخلوقاتش را زیبا آفریده / ویژگی خاص انسان از غیر انسان

سپس می‌فرماید که خدا هر چه را آفریده، زیبا آفرید پس هرچه مصداق شیء است مخلوق خدا است و خدا نیز مخلوقاتش را زیبا افریده است. بحث آفرینش یک قطبی برای انسان است و برای سایر مخلوقات نیست، چون در انسان نمودار خاصی از خداوند وجود دارد لیکن بخشی از خصوصیات الهی در انسان ظهور کرده پس اصل کلی خلقت فراگیر است ولی انسان یک ویژگی دارد که غیرانسان ندارد.

چیزی به حال خود رها نمی شود همه به سوی خدا بر میگردند

در بازگشت به خدا نیز یک اصل است که همه اشیاء به طرف خدا باز می‌گردند، این چنین نیست که چیزی به حال خود رها شود، مثلاً زمین به زمینی دیگر تبدیل می‌شود اما انسان با تلاش و کوشش به لقا‌ءالله می‌رسد. دیگر اشیاء به طرف خدا حرکت می‌کنند ولی فقط انسان می‌تواند به لقاءالله برسد.

تنها خصیصه خاص انسان ، حضور در نیمه اول و دوم هستی

موجودات عالم طبیعت نبات، جماد و حیوان در نیمه اول حرکت می‌کنند ولی نمی‌توانند به لقا‌ءالله برسند و فقط در نیمه اول هستند؛ ولی فرشتگان در نیمه اول حضور ندارند و در نیمه دوم هستند. تنها یک موجود است که از نیمه اول شروع می‌کند و تا نیمه دوم هست و ادامه می‌دهد و سیر می‌کند و آن فقط انسان است. این خصیصه فقط برای انسان بوده و برای هیچ موجود دیگری نیست.

انسان توان رسیدن به لقاء الهی را دارد

لقاء الهی درجات مختلفی دارد و انسان این درجه را دارد که به لقاء الهی برسد، پس نباید خود را کمتر از این بفروشد. روح و بدن انسان ارزش بهشت را دارد پس نباید انسان خود را به کمتر از بهشت بفروشد.

برای رسیدن به این لقاء راهی وجود ندارد ولی ما باید این راه را برای خودمان ترسیم کنیم. کسی می‌خواهد مثلاً به حرم یا مکه برود یک راه مشخص شده زمینی هست و به طی این مسیر به حرم یا مکه می‌رسد، اما راه لقا‌ءالله چنین نیست. ما باید خودمان در این راه معنوی، عقیده خوب، رفتار خوب و اخلاق خوب داشته باشیم تا به لقاءالله برسیم.

 تعریف راه در درون خودمان

این راه در درون ما تعریف شده است. بیرون ما قرآن و عترت است ما باید آن را بفهمیم و اجرایش کنیم و اجرای آن مهندسی می‌خواهد تا در درونمان مهندسی کنیم و راه‌سازی کنیم. باید بدانیم که از کجا حرکت کنیم بنابراین بیرون ما فقط یک دفترچه راهنما است، اما راه نیست راه در درون ما است این راه را باید خود انسان طی کند اگر هم طی نکند در درون چاه می‌افتد و غرق می‌شود.

توجه به خدا و بسم الله گفتن در ابتدای هر کاری و الحمد الله در آخر کار

این که گفته‌اند مراقب باشید و هر کاری که انجام می‌دهید اول آن بسم‌الله بگوئید، لزوم توجه به خداوند در تمامی امور را روشن می‌کند. در واقع برای امور حرام هیچ‌گاه بسم‌الله گفته نمی‌شود بلکه آغاز هر کار با نام خدا دستور عملی برای مهندسی و پالایش درون است و در امور حرام کارایی ندارد.

در پایان هر کاری نیز بگوید «الحمدلله رب العالمین»، پس اگر کار بدی انجام دادید چگونه می‌‌توانید حمد خدا را بگوئید این حمد و شکر بعد از اتمام کار نیز یک برنامه قرنطینه‌ای است که هم آغاز و هم پایان یک کار مشخص می‌شود. هنگام ورود می‌گوئیم خدایا با نام تو و هنگام خروج نیز خدا را شکر می‌گوئیم.

در این سفر راه یکی است و آنچه در کتب مذهبی عنوان شده، نقشه این راه است، اما طراحی و کشف مسیر به عهده انسان بوده و بدون آگاهی با فن اخلاق حاصل نخواهد شد. ما چه بخواهیم و چه نخواهیم باید برویم و مراقب باشیم تا گریبان‌گیر چاه نشویم.

مهمانان این جلسه

جلسات اخلاق آیت الله جوادی آملی معمولا هر هفته مهمانانی از سراسر کشور داشت. که این جلسه  با حضور توفیقی،سرپرست وزارت علوم و هیئت همراه، جمعی از طلاب و فضلای حوزه علمیه قم، گروه عقیدتی صنایع الکترونیک صا ایران از اصفهان، خواهران الزهرا(س) خمینی‌شهر، مرکز تحقیقات سپاه و صنایع شهید باقری سپاه برگزار شد.

به قلم: امیرمحسن سلطان احمدی

http://soltanahmadi.ir

*سلطان احمدی دات آی آر

پی دی افپرینت