سلطان احمدی دات آی آر

در ایامی که قرار گرفته ایم مصادف است با دومین سالگرد ارتحال عارف سفر کرده استاد اخلاق شهر تهران مرحوم آیت الله عزیزالله خوشوقت که به این بهانه مناسب دیدم در بین یاداشت هایم از دروس اخلاق علما و عرفای گرانقدر که چراغ های هدایت و بیداری قلب های خفته هستند این بار یکی از جلسات اخلاق این عالم سفر کرده را که پنجشنبه 31 فروردین ماه 1391 شمسی در مسجد اعظم قم برگزار شد و گزیده ای از آن جلسه را یاداشت نمودم منتشر نمایم تا شما عزیزان همراه نیز از آن بهره مند شویم.

معمولا جلسات درس اخلاق مرحوم آیت الله خوشوقت هر دو هفته یکبار روزهای پنجشنبه ساعت 11 در مسجد اعظم برگزار می شد که شامل دو بخش بود که ابتدا سخنرانی و در پایان بخش پرسش و پاسخ بود که بخش دوم مورد استقبال زیادی واقع می گردید، در این جلسه هم که حضور داشتم یک تیم فیلمبرداری نیز حضور داشت و جلسه رو ثبت و ضبط نمود هرچند هر چه گشتم نتوانستم به فیلم یا صوت این جلسه دسترسی پیدا کنم.

رانده شدن آدم و حوا از بهشت و آغاز دام های شیطان برای فرزندان آدم

آيت‌الله خوشوقت، در اين جلسه ابتدا در مورد رانده شدن آدم و حوا از بهشت و دام‌های شيطان برای فرزندان آدم اظهار كرد: بعد از آنكه شيطان ملعون آدم و حوا را وادار كرد از آن درخت ممنوعه خوردند، قسم ياد كرد كه تمام فرزندان آدم را نيز گمراه كند مگر بنده‌های خالص را كه راه نفوذ به آن‌ها را ندارد.

هشدارخدا به فرزندان آدم / انجام واجبات، ترک محرمات دو خواسته مهم خدا از ما

وی ادامه داد: حال خدا هشدار می‌دهد به فرزندان آدم كه مراقب باشيد از بهشت بيرونتان نكنند، خداوند دو چيز فقط از ما می‌خواهد، انجام واجبات و ترك محرمات. پس سعی كنيد گوش به حرف شيطان ندهيد چون شيطان همواره همراه ماست تا در فكرمان نفوذ كند. بنابراين بايد حواسمان جمع باشد كه در اين دو نقطه انجام واجبات و ترك محرمات شيطان با ما كار دارد كه آن را انجام ندهيم.

حواستان جمع باشد شیطان قسم خورده ما را گمراه و از بهشت بیرون کند

آيت‌الله خوشوقت اظهار كرد: اگر حواسمان جمع نباشد، شيطان جيبمان را می‌زند و كاری می‌كند كه ما واجب را ترك و حرام را انجام دهيم. بنابراين اين هشدار به همه ما داده شده كه شيطان قسم خورده ما را گمراه كند و پای قسمش ايستاده است. پس ای بنی‌آدم شيطان گولتان نزند.

مراقبه مهمترین رکن ادامه بندگی

وی بيان كرد: غفلت از خود يعنی ارتكاب گناه، اما اگر مواظب باشيد و مراقبه كنيد، مرتكب گناه نخواهيد شد. بايد مراقبت در انجام واجبات و ترك محرمات داشته باشيم كه بدون مراقبت امكان‌پذير نيست. مراقبت يكی از مسائل واجب ادامه خط بندگی و از ضروريت‌های تربيت است. بنابراين با عمل به دستور خدا هم دنيا و هم آخرت برای ما بهشت می‌شود.

چگونگی از بین بردن لذت دنیا

در ادامه اين جلسه كه به صورت پرسش و پاسخ برگزار شد، آيت‌الله خوشوقت در پاسخ به سؤالی در مورد چگونگی از بين بردن لذت دنيا اظهار كرد: برای از بين بردن لذت دنيا بايد گناه را كم كنيد و ايمان را بالا ببريد.

چله نشینی

وی در پاسخ به سؤالی ديگر در مورد چلّه‌نشينی تصريح كرد: ما در اسلام عُمرنشينی داريم اما چلّه‌نشينی نداريم بلكه بايد در خط بندگی خدا تا لحظه مرگ استقامت داشته باشيم و تا زنده‌ايم بايد عبادت كنيم.

علت بی نتیجه بودن توبه نصوح

آيت‌الله خوشوقت در ادامه در مورد اينكه چرا توبه نصوح می‌كنيم و نتيجه نمی‌گيريم، اظهار كرد: ايمان ضعيف نمی‌گذارد قوی تصميم بگيريم. انسان ضعيف نمی‌تواند يك دفعه جلو برود. حال اگر توبه كرد، نبايد نااميد بشود، نبايد بخوابد، بلكه اگر زمين خورد، باز بلند بشود تا بالاخره موفق شود و توبه‌اش نصوح شود.

رهایی از وسوسه شیطان

وی در پايان اين جلسه در مورد رهايی از وسوسه شيطان اظهار كرد: اگر گناه نكنيد، بيمه می‌شويد و ايمانتان بالا می‌رود. مراقبت كنيد كه اگر واجبی آمد، آن را انجام دهيد و اگر حرامی آمد، آن را ترك كنيد.

به قلم: امیرمحسن سلطان احمدی

http://soltanahmadi.ir

 

 مروری بر زندگی نامه مرحوم آیت الله عزیز الله خوشوقت

آيت‌الله عزيز خوشوقت، مجتهد و استاد اخلاق، امام جماعت مسجد امام حسن مجتبی(ع) واقع در سه راه طالقانی تهران(پيچ شمران) و از علمای برجسته تهران در سال 1305 ه.ش متولد و پس از تحصيلات روز به فراگيری علوم حوزوی پرداخت.

شور و شوق آموختن معارف دينی و استفاده از عنايات خاصه كريمه اهل بيت حضرت فاطمه معصومه(س) ايشان را پس از پنج سال تحصيل در تهران به آشيان اهل بيت عصمت و طهارت(ع) فراخواند.

تحصيل در شهر علم و اجتهاد در قم

از بركات سفره كريمه بی بی دو عالم هفت سال تلمذ و شاگردی امام(ره) در مباحث خارج فقه و اصول و استفاده از درس خارج فقه مرجع عالی‌قدر آيت‌الله العظمی بروجردی و همنشينی با شهيد محراب آيت‌الله صدوقی بود.

وی حكمت و فلسفه را نيز در محضر مفسر كبير قرآن، عالم ربانی علامه طباطبايی آموخت. از آنجا كه زينت علم با عمل صالح است و اخلاق و تهذيب نفس زيور مردان پاك آن روزگار، ايشان نيز با مدد از توفيق الهی پای همت در مسير خودسازی و سير و سلوك نهاد. انفاس ملكوتی مرد فرزانه، معلم اخلاق مرحوم آيت‌الله علامه طباطبايی وی را بيش از ديگران همچون شهيد علامه مرتضی مطهری با دقايق و رموز اخلاق و درجات عرفان آشنا ساخته و همين امر، ايشان را مورد توجه و محبت ويژه علامه قرار داد.

عزيمت به تهران

وی پس از فراگيری علوم معقول و منقول و آشنايی با لطايف حكمت، اخلاق و عرفان و پس از نائل شدن به مقام معنوی اجتهاد به تهران بازگشت. اقامت در تهران، برپايی نماز جماعت در مسجد امام حسن مجتبی(ع)، تربيت طلاب و فضلای حوزه حوزه علميه، درس اخلاق و توجه به خواسته‌ها و حاجات مردم، انس با جوانان، بسيجيان و رزمندگان، خانواده‌های شهدا در طول بيش از 40 سال از وی چهره‌ای دوست داشتنی و مردمی ساخت.

آنها كه آيت‌الله خوشوقت را از نزديك می‌شناسند و يا وصف حال ايشان را شنيده‌اند صبر و حوصله و سعه صدر كم نظيرشان را در برخورد با مردم می‌ستايند. اصرار فراوان شهيد بزرگوار آيت‌الله قدوسی جهت بازگرداندن ايشان به قم و برپايی كرسی درس اخلاق و تربيت طلاب فاضل حاكی از مراتب معنوی ايشان بود.

دوران شكوهمند انقلاب اسلامی

پس از پيروزی شكوهمند انقلاب اسلامی طی حكمی از طرف امام خمينی(ره) به عنوان نماينده ويژه ايشان در ستاد انقلاب فرهنگی منصوب شدند و از آن پس نيز بيشتر در زمينه‌های فرهنگی و ارشاد و هدايت جوانان و تربيت فضلای حوزه علميه و دانشجويان مستعد ايفای وظيفه كردند و تا حال مسجد ايشان كانون آمد و شد جوان‌های ارادتمند، انقلابی و پرشوری است كه از زلال صحيفه سجاديه، خطبه‌های نهج‌البلاغه، روايات و آيات و توضيح و تفسير آيات نورانی قرآن سيراب می‌شوند.

تأكيد نسبت به آرا و انديشه‌های امام راحل(ره)، حمايت و پشتيبانی از مواضع و ديدگاه‌های مقام معظم رهبری، از وی چهره‌ای محكم و انقلابی ساخته است. بصيرت وی نسبت به جريانات سياسی و ترفندهای دشمنان موجب شد تا وی مورد مشورت بسياری از شخصيت‌های سياسی و نخبگان حوزه و دانشگاه شود. دوری از ظواهر مادی و دنيايی و تأكيد بر ساده‌زيستی و مردمداری و ارتباطات بی‌تكلف مردم با ايشان از جمله ويژگی‌هايی است كه موجب توجه قلوب ارادتمندان و جوانان به اين شخصيت اخلاقی است.

بيماری و ارتحال

آيت‌الله خوشوقت اوايل بهمن‌ماه به سرزمين وحی سفر كرده بود كه پس از اقامت شش روز در مدينه منوره، 14 بهمن‌ماه جهت انجام اعمال مناسك عمره مفرده به مكه مكرمه عازم شد كه پس از انجام اعمال دچار عارضه تنفسی شد و در بيمارستان ملك فيصل مكه بستری شد.

پس از درمان‌های اوليه و با توجه به شرايط جسمانی آيت‌الله‌ خوشوقت قرار بود تا ايشان تحت نظر جمعی از متخصصان برای ادامه درمان به تهران منتقل شود كه متأسفانه وضعيت جسمانی ايشان از ساعات اوليه بامداد روز سه‌شنبه، اول اسفند‌ماه ناپايدار شد و سرانجام پس از 17 روز صبح چهارشنبه، دوم اسفندماه 1391 به علت ايست قلبی دعوت حق را در سرزمين وحی لبيك گفت و به ديار باقی شتافت.

پیکر مرحوم آیت الله خوشوقت 5 اسفند 1391 پس از اقامه نماز توسط رهبر معظم انقلاب، روی دست دوستداران و مردم عزادار پایتخت از خیابان طالقانی تا میدان فلسطین تشییع و سپس برای خاکسپاری به حرم حضرت عبدالعظیم منتقل ‌شد و در جوار حضرت عبد العظیم حسنی (ع) آرام گرفت.

روحش شاد و یادش گرامی

شادی روحش الفاتحه

آیت الله خوشوقت

آیت الله خوشوقت

آیت الله خوشوقت

آیت الله خوشوقتآیت الله خوشوقت

پس از اقامه نماز توسط رهبر معظم انقلاب، پیکر آیت‌الله خوشوقت روی دست دوستداران و مردم عزادار پایتخت تشییع شد.

پیکر این عالم ربانی از خیابان طالقانی تا میدان فلسطین تشییع و سپس برای خاکسپاری به حرم حضرت عبدالعظیم منتقل ‌شد.

– See more at: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13911205000019#sthash.OPqbufnG.dpuf

راه رسیدن به خوشبختی

راه سعادت

آخرین طواف آیت الله خوشوقت

 

پی دی افپرینت